Jdi na obsah Jdi na menu
 


Little Poker 1939

18. 1. 2017

Na podzim roku 1938 začly i na území československé Zakarpatské rusi pronikat ozbrojené teroristické skupiny s podporou kleptokratických vlád v Maďarsku a Polsku. ČS armáda i s podporou letectva tentokrát tyto snahy ještě rychle potlačila, v boji byly nasazeny smolíky a došlo i ke střetu čs avií s maďarskými fiaty, v oblasti letěly i B-71, ale pouze jako demonstrace síly.

Klid netrval dlouho konflikt zde pokračoval v březnu 1939 kdy vznikl Slovenký štát, v tuto chvíli odříznuté české jednotky zhodnotily situaci jako bezvýchodnou a začly se za bojových střetů stahovat. Do oblasti se tlačili Ukrajinci a následně toho využili i Maďaři a území obsadili.

Maďarsko koncem roku 1938 těžilo z celkový politický situace v Evropě po mnichovském diktátě a následného vnitropolitického vývoje v ČSR a stupňovalo své územní požadavky vůči Slovensku. Napětí eskalovalo 23. března 1939 v otevřený konflikt a maďarská armáda vtrhla na Slovensko. Dvoudenní válka byla sice krátká ale zato intenzivní a to i co do počtu leteckých bojů. Slovenské letectvo bylo zastiženo ve značně nepříznivé situaci, neboť to bylo v době kdy probíhalo stažení českých pilotů, pozemního personálu a velké části vybavení z leteckých základen. V tomto chaosu muselo zároveň podnikat ostré bojové lety proti dobře organizovaným Maďarům. 

Kampaň ukradne náplň pro čs bombardér Šmolík, místo něj bude v hlavní roli SB-2M 100A série 41 alias Avia B.71. V slovenském letectvu zbyl ve skutečnosti pouze jeden B.71 a nebyl nikdy v boji.

S municí se musí vystačit pouze s bombami ráže 100 kg, kterých ale uveze jen 6, případně 1x 500 kg, které ČS letectvo také pomalu zavádělo. 

Dnes v časných ranních hodinách vstoupila maďarská armáda na území Slovenského štátu a postupuje k severu, nemáme zatím žádné instrukce z velení. Leťte jihovýchodně do oblasti... proveďte průzkum jednotek, které uvidíte na silnici. Zdržte se provokací, ale pokud budete napadeni, palbu opětujte. Na místo už v tuto chvíli směřuje jeden Šmolík se stejným úkolem, uslyšíte také jeho reakce z přijímače. 

V pumovnici povezete šest bomb ráže 100 kg. Nezapomeňte si roznětky nastavit na nízký odhoz.

 

Posádko skvělá práce! Čeká nás perný den, čelíme maďarké invazi a také náš pluk vstoupil do bojových operací, platí plná bojová pohotovost. Vzdušný průzkum v tuto chvíli monitoruje pohyb nepřítele, zejména na přístupových komunikacích. Buďte připraveni k dalšímu vzletu a ihned jak budou stroje připraveny přijmete bojový rozkaz. 

Bohužel během stávajícího odchodu českých pilotů a specialistů včetně velké části materiálu jsou naše letecké pluky značně dezorganizovány, tím se ale zabývat nemusíte. Právě jsme přijali několik nových letounů včetně dvou Avií B.71 a zítra snad přiletí další. Děláme vše co je v našich silách abychom zde koncentrovali větší údernou sílu. Máme nyní jen 9 pilotů.

Průzkum hlásí stojící hunskou kolonu v obci ... Povedeš do boje 2 další stroje a společně napadnete nepřítele. Nebudete mít přímou stíhací podporu ale naše stíhačky vám vyčistí přístupový prostor. Posádky ke strojům!

https://forum.valka.cz/topic/view/186439

http://www.vrtulnik.cz/ww2/slov_12.htm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář